Každý majiteľ motorového vozidla (či už auta, motorky alebo skútra) sa už určite v živote stretol s tým, že uzatváral zmluvu o predaji a kúpe, či už v postavení kupujúceho alebo predávajúceho k danému vozidlu.
Keďže tento „zmluvný typ“, tzn. kúpno-predajná zmluva na auto, či iný druh vozidla nie je špecificky upravený v žiadnom právnom predpise, v praxi sa advokáti stretávajú s rôznymi právnymi dokumentmi a častokrát aj paškvilmi, ktoré predstavujú zlepenie rôzneho druhu ustanovení o kúpnej zmluve či už v režime Obchodného alebo Občianskeho zákonníka, avšak bez pochopenia ladu a skladu konceptu zodpovednosti za vady veci pri predaji, konceptu predaja „stojí a leží“ alebo ustanovení o zodpovednosti za náhradu škody.
„Zodpovednosť za vady“ alebo „tak ako stojí a leží“?
A tak sa neraz stáva, že predávajúci v domnení, že predáva vec bez poskytnutia vyhlásenia o jej kvalite a bez poskytnutia akýchkoľvek záruk, príde na to, že svoje auto nepredaj až tak celkom v stave akom stojí a leží. Alebo kupujúci sa snaží získať aspoň určité vyhlásenia predávajúceho za stav vozidla, za nestočené kilometre či pôvod auta, až do momentu kým zistí, že vyhlásenia predávajúceho nie sú platné, pretože boli dané napríklad výlučne iba k určitému momentu a ten pred prevodom uplynul.
Motorové vozidlo pritom nie je vo všeobecnosti lacná záležitosť – je to majetok, ktorý si treba chrániť a jeho predaj a kúpu riadne zmluvne ošetriť, práve prostredníctvom kúpno-predajnej zmluvy na auto.
Chcete vedieť ako taká zmluva na predaj auta môže vyzerať? Náš edukačný materiál s názvom „Zmluva o predaji a kúpe vozidla“ Vám to ukáže: kliknite sem a prejdite na dokument.
Poďme si o zmluve o predaji a kúpe vozidla povedať viac, napríklad, čo sa oplatí do nej zakomponovať:
- označenie zmluvných strán – teda predávajúceho a kupujúceho tak, aby bolo jasné kto vozidlo predáva a kto kupuje, a to nezameniteľne
- predmet zmluvy – teda skutočnosť, že strany zmluvne prevádzajú motorové vozidlo, za akých podmienok, v akom čase, za akú sumu (kúpnu cenu a za akých platobných podmienok)
- popis motorového vozidla – špecifikácia (ako VIN číslo, farba, typ, a ostatné informácie zachytené vo veľkom technickom preukaze)
- popis stavu vozidla a vymedzenie nárokov pri predaji (napríklad či predávajúci dáva vyhlásenia za stav vozidla, jeho prípadné vady a poskytuje záruku, ako aj či kupujúcemu prináležia nároky z daných vád – zľava z kúpnej ceny, oprava, odstúpenie od zmluvy) alebo či sa vozidlo predáva a kupuje v stave akom „stojí a leží“
- moment a spôsob prechodu vlastníckeho práva k vozidlu a povinnosti prepisu vozidla u štátnych orgánov
- možnosti odstúpenia od zmluvy.
Potrebujete vyriešiť zaplatenie kúpy vozidla v splátkach? Aj takéto požiadavky sa dajú zmluvne upraviť, ako je možné vidieť v našej Zmluve o predaji a kúpe vozidla.
Čo zmluva o predaji a kúpe vozidla obsahuje?
- všeobecný vzor daného dokumentu, ktorý je pripravený v dvoch verziách – pre potreby predávajúceho a pre potreby kupujúceho
- informatívny edukatívny materiál za textom všeobecného vzoru, bližšie vysvetľujúci obsah daného dokumentu
- informatívnu tabuľku konceptu vád podľa práva SR